Haos u Iraku – pretnja Iranu

Haos u Iraku – pretnja Iranu

Najmanje 350 ljudi je ubijeno od 1. oktobra kada su počeli nemiri u Iraku. Korupcija, nezaposlenost i loša uprava su razlozi zbog kojih hiljae demonstranata svakodnevno protestuje širom Iraka.

Juče su iračke vladine snage ubile najmanje 40 demonstranata u Bagdadu, a nasilje eskalira neverovatnom brzinom. Na meti demonstaranata je – Iran. „Iran napolje, Iran napolje“, to je najčešća parola koju izvikuju ogorčeni mladi ljudi. U Najafu, iračkom svetilištu, demonstranti su upali u iranski konzulat, spalili gume, polomili nameštaj. „Ovo je poruka Iranu da se ne meša u unutrašnje stvari Iraka“, tvrde demonstaranti.

Ovo je drugi irački konzulat koji su demonstranti napali ove godine.

Protesti su usmerni ka vladi u Bagdadu koju gnevni demonstranti smatraju marionetom Teherana. Zapadne agencije ocenjuju da je uticaj Irana na Bagdad veliki. Da je

Teheran uspostavio veze sa političkom elitom i sa dobrim delom komandanata oružanih formacija. Osim toga, Teheran se optužuje da je preplavio Iračko tržište svojom robom, da guši domaću privredu i da je sve to postigao korumpirajući vlasti u Bagdadu.

Proteste je podržao veliki ajatolah Ali Sistani, najviši irački šiitski verski autoritet. On je pozvao spoljne sile da se ne mešaju u sukobe u Iraku. Njegov stav se tumači kao upozorenje Teheranu i njegovoim suparniku vrhovnom ajatolahu Ali Hamneiju.

Teheran takođe podržava mnoge frakcije u iračkim paravojnim snagama Hašed al-Šabi, formiranim 2014. godine za borbu protiv grupe Islamska država.

Osim toga, Iran prodaje ključnu električnu energiju i prirodni gas kako bi nadopunila irački energetski sektor i drugi je najveći izvor uvezene robe, od hrane do automobila.

Anti iranska osećanja nisu novost u Iraku. Epicentar gneva je irački politički sistem koji se sve više oslanja na Teheran. Iran održava na vlasti elitu u Bagdadu. Kakav će biti odgovor Teherana? Od toga strahuju mnogi Iračani. Teheran, međutim, smatra da su nemire u Iraku podstakle Sjedinjene američke države. Oni veruju da je dovlačenje naoružanja u Persijski zaliv siguran znak da se SAD pripremaju za napad na Irak.

Osim toga, pojačane sankcije i ekonomska blokada su pokušaj da se oslabi Teheran. Rat u Siriji je zapravo bio rat protiv Teherana. Sadašnja kriza u Iraku se u Teheranu tumači kao pokušaj SAD da Iranu stvroi još jednog neprijatelja. Teheran takođe veruje da bi početak sukoba zapadnog sveta sa Iranom, mogao krenuti iz Iraka.